Jokaisella lemmikillä tulisi olla hyvät oltavat. Lemmikin ottajan tulisi huolehtia, rakastaa ja ruokkia lemmikkiään niin hyvin kuin mahdollista. Jokaiselle lemmikille pitäisi olla oma, rakastava koti. Yleensä onkin, mutta ikävä kyllä on aivan liian paljon eläimiä, joilla ei ole omaa kotia. Näitä kodittomia eläimiä Suomessa auttavat eläinsuojelujärjestöjen löytöeläintalot. Onneksi löytöeläintaloja Suomessa on, sillä ilman tätä tärkeää eläinsuojelutyötä aivan liian moni eläin nääntyisi hoidon puutteeseen, ilman ruokaa, ilman suojaa.
Kodittomista eläimistä huolehtivien eläinten hoitoon kuluu löytöeläintaloilla vuosittain paljon rahaa, ruokaa, tarvikkeita ja laskematon määrä työtunteja. Ilman meidän kaikkien apua on toiminta vaikeaa, jopa mahdotonta.
Faunatar-myymälät lahjoittavat huomattavan määrän tarvikkeita ja ruokia kodittomille eläimille jouluksi 2014.
Nyt haastamme kaikki mukaan suureen joulukeräykseemme! Kerätään yhdessä ruokaa, kissanhiekkaa ja erilaisia tarvikkeita omaa kotia kaipaaville eläimille, tulethan sinäkin mukaan keräykseemme?
Osallistuminen:
Ehdottomasti suurin lahjoitustarve on kissojen ruoalle ja kissanhiekoille, sillä kissoja löytöeläintaloissa asustaa kaikkein eniten. Muitakin eläimiä löytöeläintaloissa on, joten kaikki apu on tervetullutta. Monet löytöeläintalot toivovat, että tavarat, joita lahjoitukseen tuodaan, ovat uusia, sillä käytetyissä tavaroissa voi piillä riski tarttuville sairauksille.
Tee näin: tuo itsellesi tarpeettomaksi jääneet lemmikkien tarvikkeet tai ruoat lähimpään Faunatar-myymälään 22.12.2014 mennessä. Kauttamme lahjoitukset kulkevat eteenpäin paikallisen eläinsuojelujärjestön käyttöön. Nämä järjestöt ovat Suomen Eläinsuojeluyhdistystenliitto ry:n (SEY) jäsenyhdistyksiä, alla olevassa listassa näet kohteet tarkemmin.
Faunatar-myymälän sijainti | Lahjoituskohde |
Espoo | Pääkaupunkiseudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Helsinki | Pääkaupunkiseudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Hyvinkää | Hyvinkään eläinsuojeluyhdistys ry |
Hämeenlinna | Eläinten Auttajat ry |
Jyväskylä | Keski-Suomen eläinsuojeluyhdistys ry |
Järvenpää | Eläinten Auttajat ry |
Kotka | Kotkan seudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Kouvola | Kouvolan seudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Lahti | Hartolan seudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Lempäälä | Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistys ry |
Lohja | Läntisen Uudenmaan eläinsuojeluyhdistys |
Muurame | Keski-Suomen eläinsuojeluyhdistys ry |
Tampere | Pirkanmaan eläinsuojeluyhdistys ry |
Turku | Turun Eläinsuojeluyhdistys ry |
Vantaa | Pääkaupunkiseudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Porvoo | Pääkaupunkiseudun eläinsuojeluyhdistys ry |
Seinäjoki | Seinäjoen seudun Eläinsuojeluyhdistys ry |